Hemsidan tog ett snack med Hedda Ivarsson inför söndagens match mot FBC Karlskrona B. Läs bland annat vad som gör innebandy till en rolig sport!
Du har varit ifrån WIBK många år, vad lockade tillbaka dig till WIBK i år? Har varit iväg och pluggat i 3 år därför jag slutade från början. Hade inte riktigt tid med innebandy samtidigt som jag pluggade och nu efter studierna är klara blev jag sugen på att spela lite igen och har flyttat tillbaka till Västervik så WIBK blev ett självklart val.
Vad är det som gör innebandy en rolig sport?
Innebandy är kul då man får jobba som ett lag och presterar därefter, är alltid kul att se alla utvecklas och spela bra. Självklart kul att vinna också.
Nyligen blev du invald i spelarrådet, hur ser du på det?
Spelarråd tycker jag är bra att ha i ett lag för att se till att alla trivs och kunna lyfta viktiga frågor, det känns kul att vara en del av det.
Vad är ditt största minne inom innebandyn under alla år du spelat?
Svårt att välja ett minne, men får nog säga att spela SM med Smålandslaget är i toppen. Är kul att spela med nya och riktigt duktiga människor och komma långt i SM.
Hur tycker du att du kommit in i laget?
Tycker jag har kommit in bra i laget, vi har en bra sammanhållning trots stor åldersskillnad mellan vissa.
Vad tror du om matchen på söndag?
Tror det blir en tuff match på söndag. Vi förlorade mot dem sist och dem spelade väldigt annorlunda mot vad vi är vana vid. Men kämpar vi och spelar så bra som jag vet att vi kan så kan vi vinna på söndag. Gäller bara att alla ger allt på planen.
Vi önskar Damlaget och Hedda lycka till. Ta er till sporthallen på söndag kl. 15.00 för att se om vi kan ta revansch på serie ledarna!
/Webmaster Magnus Larsson