Det är äntligen dags för seriepremiär för WIBK Dam. På söndag klockan 16.00 är det bortamatch mot Sandbäckshults IBK.
Vi ställde några frågor till Maja Andersson inför premiären!
Det är dags för seriepremiär, hur är känslan?
Så kul att äntligen dra igång, känslan är bra och alla känns taggade. Vi har vunnit dem två senaste matcherna vilket känns bra inför premiären. Eftersom det är premiär kan det nog bli mycket nerver så det blir nog en spännande match.
Vad har vi att förvänta oss av dig och av laget?
Förhoppningsvis kan jag producera lite poäng och göra ett bra defensivt jobb. I laget tycker jag vi har byggt upp ett självförtroende i vårat spel, vilket gör att vi vågar mer. Alla vill vinna och vi kommer slita tills sista signalen går.
Hur tycker du försäsongen har varit?
Försäsongen har varit varit lite upp och ner. Det startade lite trögt innan vi hann spela ihop oss men nu känns det som det börjar släppa. Verkligen kul att se hur spelet utvecklas.
Vad är det som gör att man ska gå och titta på WIBK Dam kommande säsong?
Det är ett härligt gäng som spelar bra innebandy och som utvecklas hela tiden. Tror vi kommer stå för en bra säsong med spännande matcher så dra er till hallen!! Vi vill se er där
Vi tackar Maja för intervjun och önskar damerna lycka till i matchen på söndag!